Sygnalizacja
świetlna
SYGNALIZACJA ŚWIETLNA
Wśród świadczonych przez nas usług na Państwa uwagę zasługuje w szczególności sygnalizacja świetlna. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w kierowaniu ruchem ulicznym i to od jej niezawodności zależy płynność poruszania się pojazdów. Jak uciążliwe są korki spowodowane przez nieprawidłowo funkcjonującą sygnalizacją świetlną, wie każdy kierowca, który kiedyś znalazł się w takiej sytuacji. Nasza firma stawia sobie za cel dostarczenie naszym klientom produktów i rozwiązań najwyższej jakości, stojących na wysokim poziomie technologicznym. Poczuwamy się do pełnej odpowiedzialności za wszelkie realizowane przez nas zlecenia i na mocy umowy gwarancyjnej świadczymy serwis w zakresie konserwacji i napraw wszystkich urządzeń
HISTORIA SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ
Za pierwszą sygnalizację świetlną uznaje się urządzenie zamontowane na skrzyżowaniu ulic Bridge Street i New Palace Yard w Londynie niedaleko Pałacu Westminsterskiego. Kostruktorem jej był inżynier kolejnictwa J. P. Knight. Sygnalizację uruchomiono 10 grudnia 1868. Był to sterowany ręcznie semafor z lampą gazową, która wysyłała zielone i czerwone sygnały. Instalacja działała do 2 stycznia 1869, kiedy to nastąpił wybuch gazu.
HISTORIA SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ
1914
pierwsza elektryczna sygnalizacja świetlna (zielono-czerwona), Cleveland (USA)
1918
zaczęto stosować oznaczenie trójkolorowe, Nowy Jork (USA)
1918
1922
po raz pierwszy skoordynowano sygnały na sąsiednich skrzyżowaniach, Salt Lake City (USA)
1928
uruchomiono pierwszą sygnalizację uzależnioną od sytuacji w ruchu (akomodacyjną), reagującą na sygnał klaksonu samochodu Baltimore (USA)
1928
1933
po raz pierwszy zastosowano sygnalizację wzbudzaną przez pieszych
1959
sygnalizacja uliczna zaczęła być sterowana komputerowo, Toronto (Kanada)
1959
W POLSCE
Pierwsza sygnalizacja świetlna została zamontowana na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej w Warszawie w 1926 roku. Po wojnie, wraz z odbudową miast i ulic instalowano równocześnie sygnalizację świetlną.
1967
pojawiła się pierwsza sygnalizacja wzbudzana przez pieszych (ul.Grójecka, Warszawa)
1967
1968
po raz pierwszy w Polsce zastosowano system skoordynowanego sterowania sygnalizacją, Warszawa
1974
uruchomiono pierwszą w pełni akomodacyjną sygnalizację wielofazową.
1974